zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Vlašské ořechy: Porce zdraví ve skořápce

Michaela Chylková
25.11.2020

Kdo ořechy denně jí, k doktorovi nechodí - uzobávat si denně pár čerstvých oříšků se opravdu vyplatí. Pojďme se na jejich výživovou hodnotu podívat zblízka.

Ořechy, proč jsou tak zdravé? 

Ořechy všeobecně jsou zdrojem velkého množství viramínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny. Obsahují například vitamín E, selen a mangan, minerál důležitý v prevenci osteoporózy. Na dostatečné množství ořechů v jídelníčku by se měli zaměřit hlavně vegetariáni a vegani, protože jsou zdrojem cenných rostlinných bílkovin a jsou skvělou náhradou masa. Někteří lidé se ořechům vyhýbají kvůli vysokému obsahu tuků, ovšem většina tuků je nenasycených. Pokud si pohlídáme množství (1 hrst postačí), můžeme si bez obav pár oříšků denně dopřát i při hlídání si linie a při dietě.

Ořechy v boji proti rakovině

Ve skutečnosti působí proti tumorům všechny ořechy a semena, protože obsahují tlumivé látky (inhibitory) - proteázy. Jsou to enzymy, které pečují o normální tělesné funkce, ale které mohou nádorové buňky využívat k nekontrolovatelnému bujení. Jsou-li v dostatečném množství přítomny inhibitory proteázy, nádorové buňky tuto možnost ztrácejí. Mnohé studie prokázali, že při pravidelné konzumaci ořechů snížíme riziko rakoviny - mají vysoký ochranný účinek proti rakovině prsu, jater, zažívacího ústrojí, pohlavních orgánů a dýchacích cest.

Používáte alobal? Víme, kdy představuje zdravotní riziko

Vlašské ořechy v našem jídelníčku 

Vlašské ořechy jsou plody ořešáku královského (Juglans regia). Zralé ořechy obsahují až 50 - 70 % tuků, významné jsou zejména nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu tzv. škodlivého cholesterolu v krvi, jsou tedy dobrou prevencí cévních onemocnění a infarktu. Vlašáky zklidňují nervy, mají protizánětlivé účinky, podporují potenci a obsahují kromě jiných vitamínů a minerálů tolik potřebné železo. Díky vitamínům skupiny B prospívají pokožce, nehtům a vlasům. Ze zralých ořechů můžeme lisováním získávat velmi kvalitní rostlinný olej, ten užijeme nejen v kuchyni, ale i v kosmetice.

Jak uchovávat vlašské ořechy

Díky vysokému obsahu tuků vlašské ořechy rychle žluknou, to poznáme jednoduše tak, že jsou hořké a na chuť už prostě nejsou dobré. Pokud chceme ořechy skladovat déle, ponecháme je ve skořápce v dobře uzavřené nádobě. Nevyloupané ořechy ve skořápce skladované na temném a suchém místě při teplotě 5-15 stupňů vydrží až 4 roky. Takto uskladněné ořechy loupeme až krátce před použitím a poté je dále zpracováváme mletím, strouháním, krájením apod. Vyloupané vlašské ořechy můžeme také skladovat v ledničce - vydrží nám 5 až 6 měsíců v uzavřené nádobě, aby nenasály pachy jiných potravin, uskladněné v mrazničce vydrží až jeden rok.

Superpotraviny: Které za to opravdu stojí a za které se utrácet nevyplatí 

Autor: Michaela Chylková

Ginkgo biloba - královna mezi adaptogeny
Užijte si zimní radovánky a vyrazte na brusle!

Další články