Šalvěj luční, lékařská a divotvorná - znáte rozdíl?

Název “šalvěj“ vychází z latinského "salvere" - tedy chránit, léčit. Záleží však také na druhém přízvisku této zvláštní byliny. Je to léčivka, nebo nebezpečný halucinogen? Chlupaté a typicky voňavé lístky šalvěje lékařské se už tisíce let používají jako zajímavé koření k masu, ale hlavně jako léčivá bylinka. Kromě ní však rozeznáváme více druhů.

Šalvěj luční - plevel i okrasná rostlina

Šalvěj luční roste v teplejších oblastech našeho území, ve volné přírodě, pěstuje se však také jako okrasná rostlina. V medicíně tento druh šalvěje nenalézá využití, používá se však např. do vonných olejů.

Šalvěj lékařská v kuchyni

Jako koření se užívají čerstvé nebo sušené listy barvy zelenošedé až stříbrošedé. Chutnají trpce či lehce nahořkle a hodí se hlavně k vepřovému a telecímu masu. Přidávají se také do omáček, nádivek a k ochucení sýrů. Sbírá se i kvetoucí nať, v období června až července.

Šalvěj lékařská v medicíně

Šalvěj se používá také v léčitelství, a to pro své protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky, zabraňuje průjmům. Omezuje pocení, zejména je-li nervového původu, jako např. při nočním pocení v klimaktériu nebo v pubertě. Pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání. Osvědčila se jako kloktadlo při zánětech sliznic v ústech, v nose a v krku. Dokáže výrazně ulevit od překrvení dýchacích cest a působí i jako prevence dalších infekcí. Ve vyšších dávkách (nebo v kombinaci s alkoholem) působí toxicky!

Obsah jedu v silicích šalvěje

Obsažené fytoestrogeny zlepšují stav žen zejména při přechodu a nemají rakovinotvorné účinky jako umělé estrogeny. Je to díky obsahu thujonu, což je poměrně nebezpečná látka, která je známá jako součást absinthu a některých dalších alkoholických nápojů s názvem "bitter". Kvůli obsahu thujonu mohou být silice šalvěje ve vyšších dávkách jedovaté. Předávkování může vyvolávat halucinace. Proto čaj z šalvěje vždy vaříme aspoň 2 minuty, aby se thujon vypařil. Zatímco šalvěj lékařskou vídáme často, její příbuzná šalvěj divotvorná u nás volně neroste a dá se pěstovat pouze z řízků v květináči.

Šalvěj divotvorná

Tento druh obsahuje zvláštní látky - jedná se o salvinorin A, který odborníci označují za jeden z nejsilnějších přírodních halucinogenů. Třeba zakázané LSD je údajně jen o málo silnější. Hlavní rozdíl je však v návykovosti. Kvůli salvinorinu bývá šalvěj divotvorná také nazývána "legální marihuanou".

Zdroj: wikipedia.cz, zena.cz

Foto: Pixabay.com

Šalvěj luční, lékařská a divotvorná - znáte rozdíl? patří do témat
  • John Smithe972 13.12.2016 12:29:02

    Article Source a viral game app is not that much dkdeefedcdcddadc

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Alternativní medicína

  • mark 25.09.2017 03:09 Potřebujete naléhavou půjčku?

    Značka dokumentu Dobrý den, Jmenuji se Dr. Mark henry z UBTH Jsem specialistou na chirurgii orgán…

  • raymond million 25.09.2017 00:09 Potřebujete naléhavou půjčku?

    RAYMOND MILLION Dobrý den,hledáte legitimní adůvěryhodný finanční /věřitel? Potřebujetepůjčku?…

  • Vendula 24.09.2017 22:09 Tradiční medicína

    Věro, mají taky homeopatika?

  • Laďka 24.09.2017 22:09 bradavice

    A kde mi s homeopatiky poradí v Brně? Nevíte někdo, kam zajít?

  • authenicamericaexpresshackers@gmail.com 24.09.2017 20:09 Potřebujete naléhavou půjčku?

    Jsme univerzální hackeři a my jsme se podařilo s nelegálním vynálezem .. no, tohle se zdá být…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku