Šalvěj luční, lékařská a divotvorná - znáte rozdíl?

Název “šalvěj“ vychází z latinského "salvere" - tedy chránit, léčit. Záleží však také na druhém přízvisku této zvláštní byliny. Je to léčivka, nebo nebezpečný halucinogen? Chlupaté a typicky voňavé lístky šalvěje lékařské se už tisíce let používají jako zajímavé koření k masu, ale hlavně jako léčivá bylinka. Kromě ní však rozeznáváme více druhů.

Šalvěj luční - plevel i okrasná rostlina

Šalvěj luční roste v teplejších oblastech našeho území, ve volné přírodě, pěstuje se však také jako okrasná rostlina. V medicíně tento druh šalvěje nenalézá využití, používá se však např. do vonných olejů.

Šalvěj lékařská v kuchyni

Jako koření se užívají čerstvé nebo sušené listy barvy zelenošedé až stříbrošedé. Chutnají trpce či lehce nahořkle a hodí se hlavně k vepřovému a telecímu masu. Přidávají se také do omáček, nádivek a k ochucení sýrů. Sbírá se i kvetoucí nať, v období června až července.

Šalvěj lékařská v medicíně

Šalvěj se používá také v léčitelství, a to pro své protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky, zabraňuje průjmům. Omezuje pocení, zejména je-li nervového původu, jako např. při nočním pocení v klimaktériu nebo v pubertě. Pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání. Osvědčila se jako kloktadlo při zánětech sliznic v ústech, v nose a v krku. Dokáže výrazně ulevit od překrvení dýchacích cest a působí i jako prevence dalších infekcí. Ve vyšších dávkách (nebo v kombinaci s alkoholem) působí toxicky!

Obsah jedu v silicích šalvěje

Obsažené fytoestrogeny zlepšují stav žen zejména při přechodu a nemají rakovinotvorné účinky jako umělé estrogeny. Je to díky obsahu thujonu, což je poměrně nebezpečná látka, která je známá jako součást absinthu a některých dalších alkoholických nápojů s názvem "bitter". Kvůli obsahu thujonu mohou být silice šalvěje ve vyšších dávkách jedovaté. Předávkování může vyvolávat halucinace. Proto čaj z šalvěje vždy vaříme aspoň 2 minuty, aby se thujon vypařil. Zatímco šalvěj lékařskou vídáme často, její příbuzná šalvěj divotvorná u nás volně neroste a dá se pěstovat pouze z řízků v květináči.

Šalvěj divotvorná

Tento druh obsahuje zvláštní látky - jedná se o salvinorin A, který odborníci označují za jeden z nejsilnějších přírodních halucinogenů. Třeba zakázané LSD je údajně jen o málo silnější. Hlavní rozdíl je však v návykovosti. Kvůli salvinorinu bývá šalvěj divotvorná také nazývána "legální marihuanou".

Zdroj: wikipedia.cz, zena.cz

Foto: Pixabay.com

Šalvěj luční, lékařská a divotvorná - znáte rozdíl? patří do témat
 • John Smithe972 13.12.2016 12:29:02

  Article Source a viral game app is not that much dkdeefedcdcddadc


Adresář

Diskuze na téma Alternativní medicína

Píšeme jinde
 • Brokolice - zelená příbuzná květáku s obdivuhodnými vlastnostmi

  Brokolice - zelená příbuzná květáku s obdivuhodnými vlastnostmi

  Zelenina, která své popularity dosahuje až v posledních letech. Zcela jistě patří mezi nejprospěšnější zeleninu, která lidský organismus nejen zásobuje důležitými vitamíny a prvky, ale je velkým pomocníkem v boji s nadváhou. Teď si dovolím mluvit pouze za sebe, ale mně určitě chutná více, než květák. Možná je to proto, že tuto zeleninu jsem ochutnala až v dospělosti.

 • Jak na to: Výroba domácího ovocného vína

  Jak na to: Výroba domácího ovocného vína

  Máte přebytek některého druhu ovoce? Zkuste si vyrobit lahodné domácí víno. Jakmile si vyzkoušíte základní recept, brzy zjistíte, že osvěžující domácí víno můžete připravit v podstatě z jakéhokoliv čerstvého či sušeného ovoce a také v různých kombinacích.Zdravě.cz na Facebooku