zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Přírodní repelenty vás ochrání před hmyzem bez nepříznivého vlivu na zdraví

Pavlína Klaudová
03.07.2022

Repelent je základním přípravkem letních kosmetických taštiček a také stěžejním základem všech dovolenkových kufříků. Ochrání vás před hmyzími ataky ve stanu i v lese nebo při plážovém volejbalu. Zkuste přírodní verze repelentů. Příjemně voní, nemusíte utrácet za ty chemické z obchodu a uděláte něco pro své zdraví.

Proč se zajímat o složení repelentů?

Repelenty jsou opravdu účinnou obranou proti atakům nepříjemného hmyzu. Složení je ale poměrně diskutabilní. Některé chemické látky, které byly ještě donedávna jejich součástí, byly v Evropě následně buď velmi omezeny nebo úplně zakázány, i když byly velmi účinné. Na půdě Spojených států, které nemají tak přísnou kosmetickou legislativu, jsou v repelentech ale stále k dispozici. I se zpřísněnými pravidly pro jejich výrobu je ale potřeba kontrolovat složení nejlépe podle nomenkultury INCI. 

Nepříznivé reakce po použití repelentů

Repelenty mají jako hlavní aktivní složky pesticidy, ať už syntetického nebo přírodního původu (esenciální oleje). Jedním z důvodů, proč se začalo v Evropě řešit složení repelentů, byly narůstající zdravotní potíže spotřebitelů po použití běžně dostupných konvenčních prostředků pro ochranu proti hmyzu. Kromě alergických reakcí a jejich typických projevů (kýchání, rudnutí, problémy s otoky těla, svědění) se totiž objevovaly i poměrně závažné vedlejší účinky jako migrény, zvracení nebo také anafylaktický šok. Začalo se mluvit i o jejich nepříznivém účinku na orgánové systémy člověka. 

Funguje přírodní repelent?

Přírodní repelenty fungují jako bariéra, která chrání pokožku před štípnutím. Při jejich koupi se rozhodněte podle toho, zda je chcete používat přímo na tělo nebo oblečení. Jsou postaveny na bázi oleje nebo alkoholu, olejové se hodí k aplikaci na kůži, alkoholové se stříkají na oblečení, ale lze je aplikovat bez obav i na kůži, lépe zasychají. Přírodní repelent efektivně odežene všechny druhy lokálního hmyzu. Funguje proti komárům, klíšťatům a další hmyzí havěti. Nejčastěji obsahuje esenciální oleje eukalyptus citriodira, citronellu, levanduli lékařskou, lavandin, bazalku a někdy také poměrně silný hřebíček. 

Pozor na alergie

U používání přírodních repelentů dávejte pozor na kontraindikace esenciálních olejů. To, že jsou postavené na rostlinné bázi nemusí vždy znamenat, že jsou 100% bezpečné. Dávejte pozor hlavně u astmatiků, alergiků na určité druhy rostlin (hlavně hluchavkovité), epileptiky, malé děti a těhotné ženy nebo osoby s vysokým a nízkým tlakem. Příkladem může být repelent s obsahem levandule lékařské nebo lavandinu, který nemusí dobře snášet nízkotlaké osoby. U těch s obsahem eukalyptů a máty dávejte pozor u osob, léčící se s epilepsií. Vždy si ověřte, že je repelent, který kupujete, vhodný pro použití u dětí.  

Zdroje: www.medlineplus.gov, www.intechopen.com
 

Autor: Pavlína Klaudová

(Ne)zdravé letní dobroty: Jaké si můžete v klidu dopřát?
Dovolená bez stresu? Pomůže plánování a umění "vypnout"

Další články