zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Podběl lékařský – připravte se na sběr listů. Jak je můžete využít?

Veronika Tůmová
09.05.2022

Podběl lékařský možná znáte pod lidovými názvy babuška, býčí noha, devaterník, Májí, podkovka, oko Kristovo, líčko Panny Marie nebo také lopušnice. Jde o vytrvalou bylinu kvetoucí od března do dubna, kdy se sbírají a suší květy, velmi podobné pampelišce. První listy, objevující se až po odkvětu, sbíráme zhruba od června do července, mají totiž široké možnosti využití.

Podběl lékařský a jeho léčivou sílu znaly už naše prababičky, nejvíc bývá spojován s bojem proti kašli. Umí toho ale mnohem víc. Podporuje celkovou imunitu, upravuje zažívání, dezinfikuje poranění a pomáhá mimo jiné i od vaginálních infekcí.

Účinné látky v květech a listech

Listy a květy podbělu obsahují třísloviny, hořčiny, silice, minerální soli, fytosteroly, necidy a karotenoidy. Květy navíc obsahují vitamín C, flavonoidy, tanin, dextrin, bílkoviny, fytosteroly a žluté barvivo xantophyl. Listy jsou bohaté na kyselinu mléčnou, dále obsahují kyselinu kávovou, gallovou, vinnou a jablečnou. Z dalších prvků obsažených v této bylině můžeme uvést draslík, zinek, cholin a polysacharid inulin.

Listy podbělu lékařského – proč je sbíráme?

Čerstvé listy podbělu můžeme směle přidat do salátu, polévky či nádivky. Suší se poměrně snadno a rychle pomocí světla, po přeschnutí se však velmi drolí. Listy podbělu jsou vhodné k přípravě čaje, odvaru, tinktury i k léčivým zábalům. Pro podporu léčby plicních a průduškových onemocnění se doporučují obklady na prsa, namáčené v odvaru z podbělových listů. Z listů můžete připravit také podbělový sirup na ulehčení odkašlávání. Krátce povařené listy přiložené na pásový opar mohou dokonce urychlit jeho hojení. 

Zdravotní využití podbělu

Podběl lékařský se vyskytuje v mnoha zemích Evropy, usadil se ale také v Asii, v Africe či Americe. Daří se mu ve vlhké půdě kolem potoků a řek, v blízkosti mokřin, na loukách i na polích. Pomáhá ulevit od kašle a podporuje vykašlávání, doporučuje se jeho užití i při astmatu, bronchitidě či laryngitidě, obsahuje velké množství antioxidantů, zlepšuje kvalitu pleti i zdraví vlasů. Zklidňuje a dezinfikuje rány, léčí kvasinkové infekce způsobující zmíněné gynekologické potíže, pomáhá při otocích kloubů a také upravuje zažívání. Dále podporuje léčbu cukrovky, pomáhá i při hojení popálenin a hmyzího bodnutí, má protizánětlivé a močopudné účinky, pomáhá proti křečím.

Kdy není vhodné ho užívat?

Podběl lékařský se nedoporučuje užívat dlouhodobě, obsahuje totiž kromě prospěšných látek i malé množství alkaloidů, které mohou v nadměrných dávkách poškodit játra. Maximálně by se měl proto užívat po dobu 4-6 týdnů, v množství jednoho až dvou šálků za den. Odvar není z tohoto důvodu vhodný ani pro malé děti a těhotné či kojící ženy. Lidé s onemocněním jater a srdce by měli začít užívat podběl až po konzultaci se svým lékařem. Sušením se množství alkaloidů v rostlině rapidně snižuje.

Podběl lékařský ve světě magie

V Anglii se kdysi z listů podbělu četla budoucnost. Při zapálení listů a vdechování kouře se věřilo ve vyvolávání vizí a navození spojení se zemřelými. Listy se také kouřily v domnění, že se tak dá předejít rakovině plic. I v dnešním bylinkářství se sušený podběl přidává do škapulířů pro přivolání lásky. Samotná rostlina představuje návrat slunce, protože její žluté květy vyráží brzy na jaře, ještě na holých, travou nepokrytých stráních.

Zdroje: www.bylinkyprovsechny.cz, www.lekarna.cz

Autor: Veronika Tůmová

Možné důvody nepravidelné menstruace: Proč je dobré vždy vyhledat lékaře?
Alkalická dieta: Cesta ke zdraví, nebo mýtus nebezpečný pro nemocné?

Další články