Šikana na pracovišti podřízeným

autor: Anonymní dotaz 18.11.2012 21:40

Jedná se o šikanu podřízeným, když svého nadřízeného neustále upozorňuje na nějaké "chyby", chce stále nápravu, píše mu SMS o víkendu, napadá jej? Vlaďka

Odpovědi na otázku

 • Michaela Kopřivová 20.11.2012 14:58
  Dobrý den, bez konkrétnějšího popisu jednání či bez monitoringu dění na pracovišti lze situaci obtížně vyhodnotit. V zásadě šikana na pracovišti vzhledem k podřízenému může existovat. Jde o specifický typ mobbingu(psychický teror na pracovošti) , o tzv. staffing. Roznětkou mobbingu bývá nevyřešený nebo nesprávně řešený konflikt. Příčiny hledejme v osobnosti původce teroru, ale také ve špatně nastavené firemní kultuře příliš upřednosňující konkurenční prostředí, v nedostatku etiky na pracovišti apod. Pokud napadání, které nespecifikujete, má frekvenci alespoň 1krát týdně a trvá minimálně 6 měsíců a zvláště podílejí se i další zaměstnanci, splňuje takové jednání definici mobbingu. Rozhodně v této fázi radím 1)zmapovat situaci a poznat protivníka, 2)vést si podrobné záznamy - zaznamenávat si projevy a formy, shromaždovat stopy i nepřímé důkazy 3)zajistit si spojence a svědky.
 • dominika.skamlova 20.11.2012 12:45
  Toto jednání zřejmě lze označit za určitou formu šikany. Bez ohledu na to, zda jsou chyby skutečné či smyšlené, je to nepříjemný způsob obtěžování a nadřízený by si to neměl nechat líbit. Vzhledem k pozici "oběť - viník" (nadřízený - podřízený) bych doporučila s podřízeným nejprve promluvit, zjistit případné důvody jeho chování atd., a pokud to nebude nezbytné nejednat z pozice nadřízeného a doufat, že domluva zabere.

Adresář

Alternativní medicína ptejte se v poradně

Diskuze na téma Alternativní medicína

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku