zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Letní aromaterapie pro pohodové voňavé dny

Pavlína Klaudová
12.07.2022

Oblíbenou aromaterapii si nemusíte odříkat ani v létě. Stačí si vybrat osvěžující hydroláty nebo správné esenciální oleje, které skvěle fungují i proti hmyzu. Můžete si tak dopřát příjemné vůně a současně se zbavit náletů komárů nebo jiných letních mršek. Na co si dát pozor, abyste si užili horké voňavé dny v co největší pohodě?

Esenciální oleje odeženou otravný hmyz

Esenciálních olejů se nemusíte vzdát ani v létě. Ať už si je dáte do aromalampy nebo difuzéru, abyste odehnali komáry (citronella, eukalyptus citronový nebo geránium) či použijete přírodní repelenty. Ošetří také hmyzí štípnutí. Výborné jsou třeba levandule lékařská, heřmánek římský či již zmíněné geránium.  Vždy ale dávejte pozor na možné kontraindikace u dětí, vysokotlakých (rozmarýn) a nízkotlakých osob (levandule), astmatiků a epileptiků, těhotných žen a lidí, kteří užívají specifickou medikaci (třeba při ředění krve).

Hydroláty skvěle osvěží 

Hydroláty neboli květové vody jsou skvělými pomocníky v parném létě. Umí toho opravdu hodně. Příjemně zchladí tělo, vlasy i tvář. Můžete je použít místo tělového spreje. Dodají pokožce výživu a jemně ji provoní. Zklidní i pokožku, spálenou od slunce. Zkuste třeba mátový nebo okurkový. Nekonzervované květové vody lze také přidávat do letních nealkoholických koktejlů, zmrzlin a sorbetů, domácích nanuků, nepečených i pečených dezertů. Růžová voda, levandulová voda, neroli nebo mátová voda jsou výbornou volbou i pro ty, kteří chtějí ozvláštnit letní jídelníček.

Pozor na rostlinné oleje na slunci

Rostlinné oleje jsou skvělé pro ošetření pokožky, ale určitě nejsou vhodné místo krému nebo mléka na opalování. Mají sice určitý SPF faktor, ale poměrně nízký. Některé z nich jsou odolné proti vysokým teplotám (jako třeba kokosový olej, proto se na něm může dobře smažit), ale bohužel se na slunci znehodnocují a mohou na pokožce natropit více škody než užitku. Vaši pleť prostě neochrání. Místo rostlinných olejů tak dejte přednost opalovací kosmetice s přírodními minerálními filtry (oxid zinečnatý, oxid titaničitý). 

Strašák jménem fotosensitivita

I v létě si rádi dopřejeme masáž nebo aromaterapeutické ošetření pleti. Oblíbené jsou také DIY letní vůně, do kterých neodmyslitelně patří esenciální oleje z citrusů. Při výrobě jakékoli domácí kosmetiky určené pro letní použití dávejte pozor na to, zda jsou esenciální oleje, které používáte, citlivé na sluneční záření. U citrusů volte destilované varianty bez obsahu kumarinů, lisované citrusy jsou fotosensitivní a můžete si při jejich používání v letní kosmetice a parfémech vykoledovat nepěkné pigmentové skvrny.

Dávejte pozor na všechny esenciální oleje z čeledi miříkovitých. Chcete-li si dopřát uvolňující letní masáž, u které víte, že použijete fototoxické esenciální oleje, nechte se namasírovat večer, když víte, že nepůjdete několik hodin na přímé sluneční světlo. Doporučená doba nevystavení pokožky ošetřené fototoxickými esenciálními oleji se různí podle použitého druhu, nejčastěji je to osm až dvanáct hodin, u některých obzvlášť citlivých (lisovaný bergamot) je to až 16 hodin od aplikace. 

Zdroje: www.healthline.com, www.researchgate.net
 

Autor: Pavlína Klaudová

Oblíbený letní sport plavání: Jaké benefity a rizika přináší?
Zkuste skvělé drinky a koktejly pro zdravé letní osvěžení!

Další články