zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Léčivé jmelí: Jaké jsou jeho účinky na naše zdraví?

Veronika Tůmová
13.01.2022

Jmelí máme všichni spojené s Vánocemi, Novým rokem a novoročním polibkem, který si dáváme pod jeho zelenou větvičkou. Jde však také o léčivou bylinu, o které je dobré vědět víc. Jmelí je stále zelený poloparazit, který roste v korunách stromů. To, jaké látky jmelí obsahuje, závisí na druhu hostitelského stromu.

Některé části jmelí jsou jedovaté, je nutné vědět, kdy rostlinu sbírat a také na jakých stromech. Jedovaté jsou především bílé plody a nedoporučuje se sbírat jmelí rostoucí na topolech. Nejlepší je z jabloně nebo třeba hlohu, ale také z jedle, smrku nebo borovice. Léčivou sílu jmelí hojně využívali středověcí léčitelé, ale známé byly již ve starověku.

Jmelí bílé – co všechno léčí a kde nachází uplatnění?

Hlavním a nejvýznamnějším léčebným účinkem jmelí je regulace zvýšeného krevního tlaku. Jmelí změkčuje a odstraňuje vápenaté usazeniny v cévním systému a tím pomáhá snižovat riziko vzniku infarktů a mozkových příhod. Pomáhá od kornatění tepen, posiluje srdeční sval a jeho činnost, zlepšuje krevní oběh, ale podle všeho má svůj význam i v prevenci rakoviny, protože umí účinně brzdit dělení buněk a umí pomoci ničit nádorové bujení. Dále pomáhá při epilepsii, při zvýšené funkci štítné žlázy, při potížích spojených s menopauzou, dokáže uvolnit napětí. Jmelí léčí také onemocnění štítné žlázy, podporuje imunitní systém, zastavuje krvácení (používá se například při velmi silném menstruačním krvácení) a pomáhá při gynekologických potížích. Výtažky ze jmelí však mají uplatnění i v kosmetice. Vyrábějí se z něho masti na omrzliny, masti a emulze pro zklidnění podrážděné kůže, k šetrnému ošetření pokožky na hlavě a proti tvorbě lupů. Sušené se přidává do čajových směsí, jinak je ale k dostání i v podobě kapek, tinktur a macerátů.

Vlčí mák: Léčivé účinky, využití a symbolika

Jmelí – obsažené látky a rostlinné části k využití

Jmelí obsahuje řadu minerálů, vitamínů a dalších účinných látek, například alkaloidy, glykoproteidy, peptidické toxiny, ve vodě rozpustné polysacharidy, organické kyseliny, cholin či histamin. Účinné látky jmelí se ničí varem, proto je lepší zpracovávat a využívat je v podobě tinktury či studeného macerátu. Sbírají se větvičky a listy jmelí, nejlépe v březnu, poté až v listopadu nebo i v prosinci. Nejvhodnější je použití jmelí ve formě tinktury či studeného macerátu, který připravíte z nadrobno nasekaných listů a vody. Jmelí je možné využívat také v sušené podobě, jeho účinky tak vydrží přibližně po dobu jednoho roku. Jmelí je vhodné využívat dlouhodobě, vždy však platí, že způsob a dobu jeho užívání bychom měli předem konzultovat s lékařem.

Jmelí nejen jako symbol Vánoc

Snad v každé domácnosti je zelené, pozlacené či postříbřené jmelí nepostradatelnou součástí vánoční výzdoby. Má symbolizovat štěstí, které se bude v rodině držet po celý další rok. Jeho bílé, perlám podobné plody dozrávají právě v prosinci, a právě to, spolu se stálostí zelené barvy této rostliny, přispělo k tomu, že se jmelí dostalo už v dávných dobách velké pozornosti a byly mu přisuzovány všemocné účinky. Mladé ženy například věřily, že jim větvička jmelí za pasem pomůže s početím, jinde zase vkládali jmelí k nebožtíkovi do hrobu, aby mu otevřelo bránu do podsvětí.

Proč jsou zinek a selen důležité pro naše tělo?

Zdroj: www.ceskestavby.czwww.epochtimes.czwww.bylinkyprovsechny.czwww.alphega-lekarna.cz

Autor: Veronika Tůmová

Vláknina jako náš spojenec při hubnutí
Řešení silné obezity: Jaké jsou výhody a vedlejší efekty bypassu žaludku

Další články