zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Divizna velkokvětá: Zapomenutá léčivka

Veronika Tůmová
07.08.2020

Divizna je statná rostlina, a i když trochu opomenutá, přesto známá léčivka. Pro léčebné účely se využívá především její květ, žluté květy rostou v bohatých hroznech. Odvar z listů pak může pomoci při průduškových onemocněních a nachlazení. Divizna velkokvětá léčí kašel a má protizánětlivé účinky, čaj z květů této rostliny prospívá činnosti jater a sleziny, má také močopudné účinky.

Díky svým protizánětlivým účinkům se divizna využívá například i jako obklad na odřeniny, ulevuje od revmatických bolestí, bércových vředů i hemoroidů. Divizna dorůstá až dvou metrů a daří se jí i v nehostinných podmínkách, jako jsou skály a kamenité louky. Často je k vidění i v odlehlejších částech zahrad, kde se vysemení a roste jako plevel.

Divizna - okrasný plevel i bylina mnoha předností

Divizna velkokvětá se pěstuje pro plánovaný sběr květů, které se musí rychle a pečlivě nasušit, a to díky velké náchylnosti k hnilobě a plesnivění. Divizna obsahuje zejména saponiny a sliz, malé množství silice, cukry, třísloviny a flavonoidy. Kvete právě v tomto prázdninovém období, od konce června do konce srpna (někdy se uvádí i od května do září), kdy je možné ji využít pro domácí léčivé receptury. Květy divizny rozpouštějí hleny, pomáhají při zánětech dutiny ústní, krku či průdušek, tlumí křeče průdušek a průdušinek. Mohou pomoci při bronchiálním astmatu.

Plíseň v bytě: Jak může být nebezpečná a proč se jí rychle zbavit? 

Lék proti mnoha druhům kašle a k ochraně sliznic

Po celá staletí se rostlina využívala k léčbě průduškových onemocnění, k léčbě zánětů horních cest dýchacích a při nachlazení. Divizna má opravdu široké uplatnění jako prostředek proti různým druhům kašle, chorobám dýchacího systému spojených s kašlem a také při bronchiálním astmatu. Látky slizového charakteru obsažené v rostlině dokáží vytvářet na sliznici horních cest dýchacích ochrannou vrstvu, která chrání tkáň před drážděním a vysycháním. Obsažené saponiny a flavonoidy umí rozpouštět hlen. Posilují také činnost brzlíku a sleziny, podporují menstruační krvácení a působí močopudně. Léčivý čaj z diviznových květů je však nutné velmi pečlivě přecedit, květy totiž obsahují velmi jemné chloupky, které pak při konzumaci dráždí citlivé sliznice úst a hrtanu.

Prudce jedovatá semena a využití divizny v historii

Květy divizny se používají k aromatizaci likérů a ke zlepšení barvy a vzhledu čajových směsí. Pokud se rozhodnete pro samosběr, dejte si však pozor! Jakmile divizna vytvoří tobolky se semeny - nesbírejte už nic. Semena jsou totiž prudce jedovatá! Právě tato jedovatá semena divizny se dříve používala k omamování ryb. Obsahují rotenon v poměrně vysoké koncentraci. Jde o organickou sloučeninu patřící mezi flavonoidy bez zápachu, používá se jako insekticid a pesticid. Přirozeně se vyskytuje v kořenech rostlin, například vinné révy. Podle výzkumu a pokusů na zvířatech způsobuje Parkinsonovu chorobu. Květy divizny bývaly používány k barvení látek a vlasů. Už v dobách antiky ženy využívaly listy divizny k potírání tváří, aby tak daly vzniknout jejich zčervenání neboli ruměnci. Římanky zase používaly žluté barvivo květů k zesvětlení vlasů. Divizna se zkrátka za svůj původ a historii rozhodně stydět nemusí, a dokonce i její odborný latinský název je poměrně snadno zapamatovatelný - Verbascum. 

Z bylinkového herbáře: Hluchavka a její prospěšné účinky

Autor: Veronika Tůmová

Komáří štípnutí aneb co možná nevíte o repelentech
5 nejčastějších mýtů při redukci tělesných tuků

Další články