Alternativní medicína

Co je celostní medicína

Lucie Regenermelová
23.03.2011

Termín celostní medicína je u nás málo známý. Pochází od berlínského psychoanalytika Friedricha Perlse, který měl během 2. světové války praxi v USA a získal s tímto způsobem léčení velké zkušenosti. Vychází z názoru, že představy, pocity a činy člověka souvisejí s celou jeho osobností .

Celostní neboli holistická medicína se v určitých aspektech podobá alternativní medicíně. Název pochází z řeckého výrazu holos - celý,celistvý. Zaobírá se člověkem jako celkem.

Nejdříve je zapotřebí poznat člověka, jeho duši a mysl, které pokud jsou v souladu, nezpůsobují tělu zdravotní komplikace. Stručně řečeno, jestli naši duši či mysl trápí nějaký problém, projeví se to na stavu našeho těla. Tak začínají veškerá onemocnění.

Celostní medicína nabízí pouze přírodní způsob léčby, který nemá na tělo žádné vedlejší efekty. Po léčbě bude vaše tělo očištěno od všech vlivů, které by mohly vyvolat další nemoc.

Kde pomáhá celostní medicína

Celostní medicína dokáže vyléčit vše. Od akutních bolestivých stavů až po dlouhodobá onemocnění. Délka léčby závisí na aktuálním zdravotním stavu pacienta a jeho spolupráci. Pokud uvěříte celostní medicíně, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Celostní medicína využívá přírodní metody léčby

  • fytoterapie - léčba pomocí léčivých výtažků z rostlin
  • astromedicína
  • orientální učení, jako je jóga, reiki, feng shui, ájurvéda, shiatsu
  • akupunktura, akupresura

Pokud se rozhodnete navštívit lékaře této medicíny, počítejte s tím, že od vás  bude vyžadovat úpravu jídelníčku či změnu způsobu života.

Ochrana před nemocemi

Podle filozofie celostní medicíny nemoc vzniká při narušení rovnováhy mysli či duše. Udržujte proto svou mysl i duši v harmonii. Využijte orientální duchovní cvičení, při nichž si uvolníte svou mysl. Odreagujete se od vašich problémů a trápení! Dopřejete vaší duši i mysli odpočinek!

Druhy cvičení

  • Jóga

během cvičení jógy si protáhnete tělo a zároveň se při cvičení uvolníte. Uvědomíte si své dýchání, zpomalíte myšlenky a zapomenete na své starosti. Relaxujte s jógou! Při jednotlivých pozicích jógy můžete dosáhnout rovnováhy mezi myslí, duší a tělem. Zkušený cvičitel upraví cvičební plán dle vašich požadavků a možností.

  • Reiki

klade důraz na meditaci a odpočinek, který každý z nás potřebuje. O reiki se říká, že má výrazné léčivé účinky. Máte náročnou práci? Vyzkoušejte reiki, které vás naučí kdykoli meditovat! Během pracovní přestávky si tak můžete odpočinout ještě více!

  • Šiatsu

jedná se o japonskou masážní techniku, která se aplikuje přes lehký oděv. Cítíte se unavení? Bez energie? Pak právě pro vás je šiatsu vhodné, protože masáž aktivuje proudění energie v těle. Během uvolňující masáže odhodíte své problémy, a můžete tak v klidu a plní energie relaxovat.

Výtečnou ochranou proti veškerým nemocem je zdravý životní styl. Pravidelný pohyb, strava bez chemických přísad, čisté ovzduší a život bez napětí, stresu a negativních emocí je zaručeným receptem na zdraví a duševní pohodu.

 

Máte zkušenosti s celostní medicínou?

Autor: Lucie Regenermelová

Den jódu
Dělená strava

Další články