zdroj: pixabay.com
Alternativní medicína

Bylinné masti a mazání všeho druhu - také na ně nedáte dopustit?

Veronika Tůmová
20.03.2017

Chcete předejít těhotenským striím, zvláčnit povrch jizev, zbavit se ekzému či jiných kožních problémů? Pak máte nejspíš zkušenost s celou řadou nejrůznějších mastí a krémů. A o tom, jak těžké může být najít ten nejvhodnější, určitě víte své.

Musí se snadno roztírat, dobře vstřebávat a nezanechávat na kůži mastný film, krásně vonět a samozřejmě účinně pomáhat s daným problémem. Máte svou nejoblíbenější?

Sádlo jako základ bylinných mastí

Je to tak! Tuky a oleje rostlinného či živočišného původu jsou základní surovinou všech bylinných mastí. Konkrétně sádlo se dlouhodobě jeví jako naprosto nejvhodnější, jeho složení se podobá tuku lidskému a alergie na něj je díky tomu velmi ojedinělá. Čištěné vepřové sádlo extrahované horkou parou se snadno vstřebává a léčivé účinky bylinek se v kombinaci s tímto tukem nejlépe projevují. Nejde o žádný novodobý objev, sádlo jako nejlepší mast znaly už naše babičky a mnohé z nich je upřednostňují dodnes.

Druhy bylinných mastí - jaké máte v oblibě?

Mastí je obrovské množství a je dobré vždy kontrolovat jejich složení, které se často liší v závislosti na značce produktu. Někdy mohou obsahovat jeden druh bylin, který pak určuje i název výrobku, jindy jde o kombinaci více druhů, které vzájemně podporují a doplňují sílu svých účinků. K nejoblíbenějším patří zklidňující a regenerační měsíčková mast nebo známá Indulona, konopná mast je zase vysoce hydratační, promašťuje a zvláčňuje všude tam, kde je to potřeba. Mast z kostivalu pomáhá namoženým a unaveným svalům, šlachám a kloubům. Propolisová mast vás zbaví svědění, plísní, i některých druhů lupénky. Mast z tymiánu urychluje hojení, tlumí svědění a při chřipce či nachlazení se aplikuje na hrudník. Rakytníková mast má vysoce regenerační účinky, je vhodná pro podporu hojení spálenin i k utlumení ekzémů. Kaštanová mast pomůže s křečovými žilami a mast z levandule čistí, regeneruje, ulevuje namoženým svalům a kloubům a používá se také na molusky. Bylinných mastí je samozřejmě daleko víc, vyzkoušet je a vybrat tu správnou bývá proto často dlouhodobou záležitostí.

Levandule a její léčebné využití

Správná aplikace bylinné masti zvyšuje její účinky

Každou mast je třeba nanášet na čistou a suchou pokožku a pouze v malém množství, aby zbytečně nedocházelo k ucpávání pórů. Mast aplikujeme jemným pohybem a vtíráme ji do pokožky dvě až tři minuty. U dětí si můžeme předem ověřit snášenlivost masti na malém místě v předloktí. Při známkách přecitlivělosti na jakoukoli složku obsaženou v přípravku bude nutné poohlédnout se po jiném. Správné aplikování masti, stejně jako správné užívání léků, podstatně zvyšuje její účinnost.

Alergie na slunce není alergie! Co to tedy je?

Zdroj: RNDr. Pavel Popov, www.bylinky-maya.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co je to regresní terapie?
Terapie tmou - samota pro očistu těla i duše

Další články

Osvěžte a nastartujte své tělo jarním půstem!
Půst

Osvěžte a nastartujte své tělo jarním půstem!

05.03.2017

Co si vlastně představit pod slovem půst? V tomto případě jej můžeme vystihnout také slovem "regenerace." Půst dokáže odlehčit trávicí systém, dodat nám ztracenou energii, zvýšit v ...