zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Aromatický šafrán: Víte, proč je tak drahý a jak ho používat?

Michaela Chylková
25.08.2021

Šafrán je nejdražším kořením na světě, dokonce desetkrát dražším než vanilka. Tvoří jej sušené blizny šafránu setého a jeho vůně je velmi pronikavá, teplá, zemitá a pižmová. S jakými surovinami šafrán nejlépe kombinovat a jak ho využít v kuchyni při vaření?

Na sklizeň 5 kg blizen šafránu setého, z nichž se vyrobí cca 1 kg sušeného šafránu, je třeba vypěstovat až 160 000 květů, a tak se není čemu divit, že se jedná o nejdražší koření na světě. Rostlina pochází ze Středomoří a západní Asie, starověké civilizace ji používaly zejména jako barvivo a dále k ochucování pokrmů a vína. Vůně šafránu je opravdu nezaměnitelná, chuť lahodná, přesto však pronikavá, zemitá a dlouho doznívající. Aromatické vlastnosti se liší podle původu šafránu.

Sklizeň tolik vzácného šafránu

Fialové květy se rozvíjejí na podzim a sbírají se za svítání. Poté se z každého květu vyjme nitkovitá čnělka, rozvětvená do tří ramen zakončených červenými bliznami. Takto získané blizny šafránu se suší na kruhových sítech nad slabým ohněm. Vysušené blizny mají tmavočervenou až oranžově červenou barvu a jsou velmi tenké a křehké. 

Jak šafrán správně nakupovat a skladovat

Šafrán nakupujeme výhradně jen ze spolehlivého zdroje a ideálně celé sušené blizny s čnělkami, protože mletý šafrán se dá snadno nadstavovat jinými rostlinami, zvlášt v obchodech pro turisty se po celém světě pravý šafrán často a záměrně zaměňuje a nastavuje levnějšími a podřadnějšími druhy koření. Ke zboží si při koupi vždy přivoníme, žádná z jiných bylinek (podobný je např. šafrán kurkuma, korunní plátky aksamitníku, měsíčku či světlice barvířské) nemá tak pronikavou a intenzivní vůni. Zakoupené blizny skladované ve vzduchotěsně uzavřeném obalu, v chladu a temnu si udrží svou chuť a vůni až 3 roky. 

Využití šafránu setého v kuchyni 

Šafrán se dlouho používal jako barvivo, ať se jednalo o barvení látek, tak obarvování nejrůznějších pokrmů, a to počínaje paellou až po rizoto. Do spousty jídel se šafrán přilévá jako tekutina, blizny lze také umlít a přimíchat do jídla ve formě prášku. Přidáme-li šafrán na začátku vaření, jídlo více obarví, když jej přidáme později, přispěje spíše vonnou složkou. Šafrán pozvedne na vyšší úroveň i naprosto obyčejné pokrmy, hodí se k rybím polévkám, dušeným slávkám, rýži v podobě paelly z Valencie nebo rizota po MIlánsku, zeleninovým směsím, dušeným středomořským specialitám. Například ve Švédsku se pečou vyhlášené šafránové žemle a koláče, ve Velké Británii nedají dopustit na tradiční cornwallské koláče se šafránem a šafránový chléb. 

Chřest, mrkev, kuře, mořské plody, houby, tykve, dýně, králičí maso, vejce a ryby, s těmito surovinami si šafrán chuťově rozumí nejlépe. Co se týče koření, dobře se kombinuje s anýzem, kardamomem, skořicí, zázvorem, fenyklem, muškátovým oříškem, paprikou a pepřem. Velmi zajímavé je spojení šafránu s růžovými poupaty a růžovou vodou. 

Jídelníček pro zdravý mozek aneb co je to brainfood?

Autor: Michaela Chylková

Body forming: Zákroky, které promění vaše tělo k nepoznání
Jizvičky po akné: Existuje způsob, jak se jich zbavit?

Další články

Cvičte i během menstruace – volte ale správný pohyb!
Sport a relaxace

Cvičte i během menstruace – volte ale správný pohyb!

Když máte „své dny“, je běžné, že se vám moc nechce do cvičení. Zejména pokud máte během menstruace větší křeče a trpíte nevolností či únavou. Sice je správné si v prvních dnech sp ...