Alternativní způsoby léčby

Pomocná a alternativní medicína je jakýsi termín pro širokoúhlé užití léčebných a zdravotních systémů.

Praxe a produkty alternativní medicíny nejsou považovány za klasickou tradiční medicínu. Alternativní léčba zahrnuje např. bylinné doplňky, meditace, chiropraxi a akupunkturu.

Průzkum v USA poukazuje na to, že 38 % dospělých a 12 % dětí volí některý z typů pomocné a alternativní medicíny.

Častá otázka je však taková, jestli může skutečně alternativní medicína pomoci tak jako tradiční medicína. Je alternativní medicína bezpečná a účinná? Odpovědi na tyto otázky mohou být různé. Některé způsoby alternativní medicíny mohou být bezpečné a efektivní, jiné bezpečné, ale neúčinné a ostatní dokonce nebezpečné. Z tohoto důvodu je velmi důležité mít o produktech a službách dostatek informací. Většina technik jako masáže, jóga či akupunktura je bezpečná. Naopak bylinné přípravky by mohly negativně zasahovat do tradiční medicíny, proto je opět nutné zdůraznit, že informovat lékaře o doplňující léčbě je nutnost.

Platí zde pravidlo, že pokud se rozhodneme pro alternativní způsob léčby, měli bychom o tom informovat také svého praktického  lékaře.

V USA se dotazovali více než 23 tisíc dospělých, zda užívají alternativní způsoby léčby. U 9 tisíc lidí se také dotazovali na to, zda alternativní metody užívají jejich děti. Průzkum ukázal, že počet lidí užívajících alternativní metody zůstal skoro stejný od roku 2002 do roku 2007. V roce 2002 lidé užívající alternativní metody tvořili 36 % a v roce 2007 o 2 % více. Avšak využití metod jako hluboké dýchání, meditace, masážní terapie či jóga významně vzrostlo.

Nejužívanější doplňky stravy

 • rybí olej – omega 3 mastné kyseliny
 • glukosamin
 • echinacea
 • lněné semínko – olej nebo pilulky
 • probiotika
 • bylinné doplňky

Nejpraktikovanější metody

Využití alternativních metod léčby

 • bolesti (hlavně bolesti zad a šíje)
 • artrózy
 • muskuloskeletárních potíží
 • stresu a úzkosti

Dle dalších výzkumů bylo také zjištěno, že alternativní léčbu užívají více ženy (43 %) než muži (33 %) a starší, vzdělanější a zámožnější lidé, žijící spíše na západě. Mezi dětmi užívá alternativní metody léčby jedno z devíti dětí a spíše v rodinách, kde užívají alternativní léčbu rodiče nebo příbuzní.

Veškeré výzkumy nasvědčují tomu, že lidé se stále více začínají o svůj organismus starat a jsou tak ke svému tělu zodpovědnější. Dnešní doba nabízí nejrůznější trendy (wellness), jak se o své tělo nejlépe starat. Zamyšlení se nad životním stylem dospělých působí pozitivně také na jejich ratolesti.

 

Jaký máte názor na užívání alternativní léčby názor Vy? Máte zkušenost s nějakou alternativní metodou? Myslíte si, že jsou alternativní metody vhodné také pro děti?

Alternativní způsoby léčby patří do témat
 • sobilka 04.12.2013 22:45:54

  Já měla několik let velké potíže se záněty močových cest a dráždivým tračníkem. Lékaři si rady nevěděli, takže jsem hledala jiné možnosti jak se z toho dostat a byla to docela dlouhá cesta. Vyzkoušela jsem toho spoustu počínaje homeopatií...přes léčitele, Jonáše...zkrátka jak se říká - tonoucí se stébla chytá. Nic nezabíralo tak jak bych si přála. Až jsem se dostala k bylinkám založeným na čínské medicíně. A teprve po nich se stav začal dávat do pořádku. K tomu jsem upravila zčásti i stravu, po několika měsících užívání se mi neskutečně ulevilo. Takže za mě, alternativní směry určitě fungují lépe než chemické léky, které mají spoustu vedlejších účinků a většinou vytloukají klín klínem. Jen to chce najít tu, která vám sedne a začít od střev. Tam je základ imunity a to platí.

 • přírodní doplňky Kamil 26.02.2013 09:26:34

  Ani já nemám příliš v lásce chemii a proto jsem se zaměřil na přírodní doplňky zdraví. Nedávno jsem objevil jednu novinku , takže zkouším českou chlorelu z www.jubo-zdravi.cz . Těch přípravků je tam spousta a všechny české a přírodní. Na webináři, který proběhl jsem slyšel samé superlativy.Zatím užívám silver na čištění a cítím se mnohem líp.

 • názor Danča 22.01.2009 09:04:01

  Já si myslím, že je lidé skutečně vyhledávají čím dál více a myslím, že je dobře se odpoutat od chemie.

 • masáže Zdena 22.01.2009 08:55:47

  Já osobně mám zkušenosti s masážema. Vždy se při tom uvolním a mám lepší náladu, moc doporučuji třeba medovou masáž.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Alternativní medicína

 • Mr.David 16.01.2017 08:01 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Myslíte si, potřebují finanční pomoc, a nevědí, kam se obrátit, nebo komu věřit? Kontaktujte nás…

 • 15.01.2017 22:01 Poruchy štítné žlázy

  Doporučuji Vám přečíst tuto knihu: Jari Böhlerová: Zdravý v každém věku aneb Jak na prevenci.....…

 • marie stojkova 13.01.2017 11:01 Poruchy štítné žlázy

  Dobry den jsem furt u navena v noci jse dusim a kaslu musim hodne pit

 • 06.01.2017 14:01 Tradiční medicína

  Eliško já bych do zeleného anděla zašla osobně, myslím, že to stojí za to, navíc ti tam poradí a…

 • VyberovyCaj 26.12.2016 23:12 Tradiční medicína

  DOMÁCÍ ŠVÉDSKÉ KAPKY DLE MARIA TREBEN SMĚS 11 BYLIN DLE ORIGINÁLNÍHO RECEPTU PRO PŘÍPRAVU 1,5L ŠV…

Píšeme jinde
 • Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

  Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

  Recept na výbornou polévku, která v těchto mrazech zaručeně zahřeje. Základem je cibule, bílé víno a k podávání nesmí chybět bílá opečená bagetka a sýr. Uvaříme si ji krok za krokem.

 • Vaříme luštěniny

  Vaříme luštěniny

  Hrách, fazole, čočka, cizrna, ale také sója, vigna (naklíčené fazole mungo) či arašídy - to jsou luštěniny, zralá semena luskovin. Luštěniny tvoří základní součást zdravého jídelníčku. Dnes vám dáme tipy k jejich správné přípravě.Zdravě.cz na Facebooku