Alternativní způsoby léčby

Pomocná a alternativní medicína je jakýsi termín pro širokoúhlé užití léčebných a zdravotních systémů.

Praxe a produkty alternativní medicíny nejsou považovány za klasickou tradiční medicínu. Alternativní léčba zahrnuje např. bylinné doplňky, meditace, chiropraxi a akupunkturu.

Průzkum v USA poukazuje na to, že 38 % dospělých a 12 % dětí volí některý z typů pomocné a alternativní medicíny.

Častá otázka je však taková, jestli může skutečně alternativní medicína pomoci tak jako tradiční medicína. Je alternativní medicína bezpečná a účinná? Odpovědi na tyto otázky mohou být různé. Některé způsoby alternativní medicíny mohou být bezpečné a efektivní, jiné bezpečné, ale neúčinné a ostatní dokonce nebezpečné. Z tohoto důvodu je velmi důležité mít o produktech a službách dostatek informací. Většina technik jako masáže, jóga či akupunktura je bezpečná. Naopak bylinné přípravky by mohly negativně zasahovat do tradiční medicíny, proto je opět nutné zdůraznit, že informovat lékaře o doplňující léčbě je nutnost.

Platí zde pravidlo, že pokud se rozhodneme pro alternativní způsob léčby, měli bychom o tom informovat také svého praktického  lékaře.

V USA se dotazovali více než 23 tisíc dospělých, zda užívají alternativní způsoby léčby. U 9 tisíc lidí se také dotazovali na to, zda alternativní metody užívají jejich děti. Průzkum ukázal, že počet lidí užívajících alternativní metody zůstal skoro stejný od roku 2002 do roku 2007. V roce 2002 lidé užívající alternativní metody tvořili 36 % a v roce 2007 o 2 % více. Avšak využití metod jako hluboké dýchání, meditace, masážní terapie či jóga významně vzrostlo.

Nejužívanější doplňky stravy

 • rybí olej – omega 3 mastné kyseliny
 • glukosamin
 • echinacea
 • lněné semínko – olej nebo pilulky
 • probiotika
 • bylinné doplňky

Nejpraktikovanější metody

Využití alternativních metod léčby

 • bolesti (hlavně bolesti zad a šíje)
 • artrózy
 • muskuloskeletárních potíží
 • stresu a úzkosti

Dle dalších výzkumů bylo také zjištěno, že alternativní léčbu užívají více ženy (43 %) než muži (33 %) a starší, vzdělanější a zámožnější lidé, žijící spíše na západě. Mezi dětmi užívá alternativní metody léčby jedno z devíti dětí a spíše v rodinách, kde užívají alternativní léčbu rodiče nebo příbuzní.

Veškeré výzkumy nasvědčují tomu, že lidé se stále více začínají o svůj organismus starat a jsou tak ke svému tělu zodpovědnější. Dnešní doba nabízí nejrůznější trendy (wellness), jak se o své tělo nejlépe starat. Zamyšlení se nad životním stylem dospělých působí pozitivně také na jejich ratolesti.

 

Jaký máte názor na užívání alternativní léčby názor Vy? Máte zkušenost s nějakou alternativní metodou? Myslíte si, že jsou alternativní metody vhodné také pro děti?

Alternativní způsoby léčby patří do témat
 • lisa 01.04.2017 00:51:48

  Chci poděkovat panu westhood že mi půjčku jsem našel svědectví o tom, jak kamarád dostal půjčku od apexloans a já požádal o půjčku a mám půjčku. pokud budete potřebovat naléhavou půjčku dnes vyhnout internetové podvodníky začít žádat o důvěryhodně úvěrů prostřednictvím e-mailu; apexloans@yahoo.com

 • přírodní doplňky Kamil 26.02.2013 09:26:34

  Ani já nemám příliš v lásce chemii a proto jsem se zaměřil na přírodní doplňky zdraví. Nedávno jsem objevil jednu novinku , takže zkouším českou chlorelu z www.jubo-zdravi.cz . Těch přípravků je tam spousta a všechny české a přírodní. Na webináři, který proběhl jsem slyšel samé superlativy.Zatím užívám silver na čištění a cítím se mnohem líp.

  • Re: přírodní doplňky magret james 19.03.2017 22:11:28

   Dobrý den, To je informovat širokou veřejnost, že paní MAGRET JAMES renomované soukromé věřitele půjčky otevírá novou ekonomickou příležitost pro všechny ty, kteří potřebují žádnou finanční pomoc. Budete potřebovat naléhavou úvěr zrušte své dluhy nebo potřebujete domácí úvěr zlepšit své podnikání? Už jste někdy byli odmítnuti bank a dalších finančních institucí? Podívejte se žádná další, protože jsme tu pro všechny vaše finanční problémy. Zajistili jsme 2% úvěrů úrokové sazby pro jednotlivce, firmy a korporace za jasným a srozumitelným způsobem, podmínkami. Žádná kontrola kreditu je potřeba, 100% garancí. E-mail: (MAGRETJAMES321@GMAIL.COM)

 • Zaručeného úvěru Nabídka ...... Apply Now Ocean Finance a hypotéky Limited 07.02.2017 21:19:48

  Potřebujete půjčku? Pokud ano! Kontakt Ocean Finance a hypotéky Omezené ® pro množství malých a velkých úvěrů. Dáváme se úvěr ve výši 2% úrokovou sazbou. Kontaktujte nás ještě dnes prostřednictvím e-mailu na adrese: oceanlimiteds@gmail.com WE také rozdávat vybírat. £ 5.000 liber na 100 milionů liber pro jednotlivce a společnosti, úvěr je otevřená pro všechny, bez ohledu na státní příslušnost.

 • sobilka 04.12.2013 22:45:54

  Já měla několik let velké potíže se záněty močových cest a dráždivým tračníkem. Lékaři si rady nevěděli, takže jsem hledala jiné možnosti jak se z toho dostat a byla to docela dlouhá cesta. Vyzkoušela jsem toho spoustu počínaje homeopatií...přes léčitele, Jonáše...zkrátka jak se říká - tonoucí se stébla chytá. Nic nezabíralo tak jak bych si přála. Až jsem se dostala k bylinkám založeným na čínské medicíně. A teprve po nich se stav začal dávat do pořádku. K tomu jsem upravila zčásti i stravu, po několika měsících užívání se mi neskutečně ulevilo. Takže za mě, alternativní směry určitě fungují lépe než chemické léky, které mají spoustu vedlejších účinků a většinou vytloukají klín klínem. Jen to chce najít tu, která vám sedne a začít od střev. Tam je základ imunity a to platí.

 • názor Danča 22.01.2009 09:04:01

  Já si myslím, že je lidé skutečně vyhledávají čím dál více a myslím, že je dobře se odpoutat od chemie.

 • masáže Zdena 22.01.2009 08:55:47

  Já osobně mám zkušenosti s masážema. Vždy se při tom uvolním a mám lepší náladu, moc doporučuji třeba medovou masáž.


Adresář

Diskuze na téma Alternativní medicína

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku