Alternativní medicína

Alternativní způsoby léčby

Alena Mrákotová
22.01.2009

Pomocná a alternativní medicína je jakýsi termín pro širokoúhlé užití léčebných a zdravotních systémů.

Praxe a produkty alternativní medicíny nejsou považovány za klasickou tradiční medicínu. Alternativní léčba zahrnuje např. bylinné doplňky, meditace, chiropraxi a akupunkturu.

Průzkum v USA poukazuje na to, že 38 % dospělých a 12 % dětí volí některý z typů pomocné a alternativní medicíny.

Častá otázka je však taková, jestli může skutečně alternativní medicína pomoci tak jako tradiční medicína. Je alternativní medicína bezpečná a účinná? Odpovědi na tyto otázky mohou být různé. Některé způsoby alternativní medicíny mohou být bezpečné a efektivní, jiné bezpečné, ale neúčinné a ostatní dokonce nebezpečné. Z tohoto důvodu je velmi důležité mít o produktech a službách dostatek informací. Většina technik jako masáže, jóga či akupunktura je bezpečná. Naopak bylinné přípravky by mohly negativně zasahovat do tradiční medicíny, proto je opět nutné zdůraznit, že informovat lékaře o doplňující léčbě je nutnost.

Platí zde pravidlo, že pokud se rozhodneme pro alternativní způsob léčby, měli bychom o tom informovat také svého praktického  lékaře.

V USA se dotazovali více než 23 tisíc dospělých, zda užívají alternativní způsoby léčby. U 9 tisíc lidí se také dotazovali na to, zda alternativní metody užívají jejich děti. Průzkum ukázal, že počet lidí užívajících alternativní metody zůstal skoro stejný od roku 2002 do roku 2007. V roce 2002 lidé užívající alternativní metody tvořili 36 % a v roce 2007 o 2 % více. Avšak využití metod jako hluboké dýchání, meditace, masážní terapie či jóga významně vzrostlo.

Nejužívanější doplňky stravy

  • rybí olej – omega 3 mastné kyseliny
  • glukosamin
  • echinacea
  • lněné semínko – olej nebo pilulky
  • probiotika
  • bylinné doplňky

Nejpraktikovanější metody

Využití alternativních metod léčby

  • bolesti (hlavně bolesti zad a šíje)
  • artrózy
  • muskuloskeletárních potíží
  • stresu a úzkosti

Dle dalších výzkumů bylo také zjištěno, že alternativní léčbu užívají více ženy (43 %) než muži (33 %) a starší, vzdělanější a zámožnější lidé, žijící spíše na západě. Mezi dětmi užívá alternativní metody léčby jedno z devíti dětí a spíše v rodinách, kde užívají alternativní léčbu rodiče nebo příbuzní.

Veškeré výzkumy nasvědčují tomu, že lidé se stále více začínají o svůj organismus starat a jsou tak ke svému tělu zodpovědnější. Dnešní doba nabízí nejrůznější trendy (wellness), jak se o své tělo nejlépe starat. Zamyšlení se nad životním stylem dospělých působí pozitivně také na jejich ratolesti.

 

Jaký máte názor na užívání alternativní léčby názor Vy? Máte zkušenost s nějakou alternativní metodou? Myslíte si, že jsou alternativní metody vhodné také pro děti?

Autor: Alena Mrákotová

Brusinky - zdravé, ale v přiměřeném množství
Kousání nehtů může být projevem stresu a úzkosti

Další články